wordpress 2.5 zainstalowany

Kilka chwil temu zakończyłem aktualizację swojego bloga do wersji 2.5. Jak zwykle całość aktualizacji przebiegła szybko i pomyślnie. Po wgraniu plików wystarczyło uruchomić plik /wp-admin/update.php, żeby móc cieszyć się nową wersją systemu blogowego.

Namawiam jednak do wcześniejszego przeprowadzenia procesu backapu poprzednich plików systemu oraz bazy danych – w przypadku jakiejś nieprzewidzianej sytuacji łatwiej będzie odzyskać uszkodzone dane.

Wpisałem adres zyla.pl i nic. Nic się nie zmieniło. Klikam, sprawdzam. ZONK. Nie działają statyczne strony (kontakt, nazwisko Żyła). Więc zalogowałem się, żeby sprawdzić czy jednak takowe istnieją, bo blog wyświetla, że nie ma. Różne próby z włączaniem i wyłączaniem wtyczek odpowiedzialnych za lepsze indeksowanie nie pomogły. Dopiero skasowanie index.php ze schematu URLa rozwiązało problem. Po ponownym przetestowaniu okazało się, że wywołanie zyla.pl/kontakt działa tak samo jak zyla.pl/index.php/kontakt, więc nie ma się czym przejmować. Nawet linki na zewnętrznych stronach są dobrze translatowane i brak index.php nie powoduje wyświetlania komunikatu o niemożności znalezienia jakiejkolwiek strony.

Wracając jednak do aktualizacji, zmienił się zdecydowanie panel administracyjny. Został intuicyjnie rozdzielony (na część zarządzania treścią i na część konfiguracyjną). Pojawiła się zintegrowana obsługa avatarów, na liście newsów znalazły się wpisane tagi, dodano zakładki wyświetlania nieopublikowanych wpisów, stron czy też linków. W zakładce spamu nie trzeba już zaznaczać opcji co zrobić z wpisem, wystarczy kliknąć akceptuj / spam / usuń. Warto na pewno się przyjrzeć zmodyfikowanej obsłudze widgetów, w pozostałej części edytora skórek dodane zostało tylko rozdzielenie plików templatki od plików css. Na koniec wspomnę, że poprawiono obsługę wtyczek i rewelacyjnie działa aktualizacja wtyczek z poziomu panelu ich obsługi. Polecam. W przypadku wordpressa lepsze nie jest wrogiem dobrego:)

Update podczas dodawania wpisu: dość radykalnie zmienił się edytor HTML – jest obsługa grafiki, filmów, dźwięków – przyjemne, nawet bardzo:)

podziel się ze znajomymi

2 comments for “wordpress 2.5 zainstalowany

  1. środa, 4 Czerwiec, 2008 at 11:15

    2.5 jest dobry nie mam z nim zadnych problemów ;]
    a i graficzne panel jest fajny ;]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *