SOPA (stop online piracy act) – dołącz do protestu (18 stycznia)

Słowem wstępu: SOPA (stop online piracy act) to projekt ustawy w Stanach Zjednoczonych „regulujący” wiele aspektów internetu związanych z prawem autorskim (czytaj: piractwem).

Za wikipedią (PL , EN):

Według zwolenników ustawa pozwoli na ochronę praw autorskich i powiązanego przemysłu, miejsc pracy i dochodów i jest konieczna, żeby egzekwować prawo autorskie, zwłaszcza przeciwko zagranicznym stronom internetowym. Według przeciwników narusza pierwszą poprawkę do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, jest cenzurą Internetu, uszkodzi Internet oraz zagrozi donosicielom i ogólnie wolności słowa.

Obawiam się jednak, że gdyby wplątać w to ICANN (odpowiedzialna za zarządzanie domenami, zarejestrowana w USA), to cały projekt SOPA przestaje być dla nas (Polaków, Europejczyków) czymś odległym. Dodatkowo jest pewnie (nie znam się na tym) cała masa umów pomiędzy rządami krajów europejskich, a USA. Wystarczy, że ktoś prowadzi biznes w sieci i jest on dostępny dla amerykanów – czy to oznacza, że można stać się przestępcą w Stanach? (haha, nie ma to jak teorie spiskowe)

PROTEST

REDDIT ogłosił, że 18 stycznia zamknie swój portal na 12 godzin i w tym czasie będzie transmitować posiedzenie komitetu rządowego w amerykańskim kongresie. Posiedzenie dotyczy oczywiście SOPA i mają być wysłuchani eksperci ds. bezpieczeństwa i technologii internetowych. Do akcji protestacyjnej planują się przyłączyć największe firmy internetowe – zobaczymy co z tego wyjdzie i w którą stronę skierują się prace w/w komisji.

Osobiście jestem za akcją protestujących serwisów. Ciekawe czy i ile witryn w Polsce przyłączy się do przedsięwzięcia?

podziel się ze znajomymi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.