social lending

Termin Social Lendingu został dość ogólnie opisany na stronie monetto.pl. W skrócie można powiedzieć o pożyczkach bezpośrednich pomiędzy osobami fizycznymi. W Polsce powstaje już kilka serwisów oferujących wspomniane usługi. Do największych można zaliczyć monetto.pl, kokos.pl i finansowo.pl. Jednocześnie te serwisy są pionierami takich usług na naszym rynku.

Wszystkie serwisy oferują bardzo duże bezpieczeństwo transakcji (weryfikacja użytkowników w BIK, KRD, depozyty na kontach mbank, ubezpieczenia), stosunkowo niewielkie możliwości operacji finansowych (do kilku tysięcy złotych) oraz teoretyczną pewność działania zgodnie z prawem. Teoretyczną, ponieważ w Polsce jest tak zawiłe iskomplikowane prawo usług kredytowych, pożyczek, banków, nie wspominając o prawie podatkowym (choćby podatek Belki). Każde z tych przedsięwzięć będzie musiało stawić czoła oporowi urzędników i decyzji przez nich podejmowanych. Pewnie banki wrzucą swoje pięć groszy – nikt nie lubi tracić pieniędzy i klientów.

Zaczyna być interesująco. Powoli startują machiny social lendingu. Na razie ciężko powiedzieć co z tego wyniknie i jak zostanie odebrane na rynku. Jest wielu entuzjastów, jak i przeciwników. Na pewno znajdzie się rzesza kombinatorów skuszonych możliwością kradzieży czyiś pieniędzy.

Antyweb na swoich łamach przygląda się przygotowaniom tych stron, zapowiada spore zamieszanie i ruchy na rynku drobnych operacji finansowych. Yashke opisuje mezalians monetto z naszą-klasą. Oczywiście zagranie rynkowe na najwyższym poziomie. Tylko jak wiele skorzysta na tym nasza-klasa? Obawiam się, że Monetto jeśli wyjdzie na swoje, to zdecydowanie lepiej niż „klasowicze„. Z resztą Netto analizuje ten sposób współpracy.

A Wy jakie macie zdanie na ten temat? Uda się? Czy będzie to kolejny niewypał na rynku?

podziel się ze znajomymi

4 comments for “social lending

 1. sobota, 8 Marzec, 2008 at 15:50

  testuję finansowo.pl – zobaczymy :)

 2. roqaya
  niedziela, 9 Marzec, 2008 at 15:48

  jakoś mnie to super nie przekonuje, ale zobaczymy jak będzie w praktyce

 3. patalka
  piątek, 25 Kwiecień, 2008 at 9:29

  A mnie to przekonuje,trochę o tym czytałam i odwiedziłam dwa serwisy z wymienianych: finansowo.pl i kokos.pl Uważam, ze pożyczki bezpośrednie oraz inwestycje bez Internet to świetny pomysł. Spodobał mi się system inwestowania na http://www.kokos.pl i mam zamiar się zapisać do tego serwisu.

 4. piątek, 10 Kwiecień, 2009 at 17:48

  Ja właśnie testuję kokosa. Zobaczymy co z tego wyniknie. :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.