podaruj nam swoje dane

Jesteśmy w erze e-startupów. Jak grzyby na deszczu powstają coraz to nowe przedsięwzięcia, które czasem dość mocno zaskakują przeciętnego użytkownika swoją funkcjonalnością – niekoniecznie pozytywnie. Wiele z tych startupów zakładanych jest przez osoby prywatne, które wychodzą z założenia – otworzę stronę, może się przebiję, jak się przebiję to będzie super. Niestety bardzo duża ich część uważa usera za bałwana – piszą o zabezpieczeniu danych osobowych, odpowiednim ich przechowywaniu, przetwarzaniu. Mogę się tylko domyślać jak niewiele spośród tych właścicieli zna przepisy prawa regulujące takową odpowiedzialność.

Ostatnio trafiłem na kilka serwisów, o których tak na dobrą sprawę za wiele nie wiadomo. Niby są, ale nie ujawniają właściciela – nawet z nazwiska. Będąc użytkownikiem takiego serwisu nie mam zielonego pojęcia co dzieje się z moim emailem, nazwiskiem i innymi danymi podawanymi przy rejestracji. Rozwiązaniem jest podawanie fałszywych danych, ale czy na pewno chcę mieć osobne konto pocztowe, którego adres będę podawał rejestrując się na wspomnianych stronach?

Postanowiłem stworzyć u siebie na blogu osobną kategorię dla takich „cudów” – będę starał się wyłapywać temu podobne witryny i opisywać ich „dbanie o klienta”. Jeśli i Ty natkniesz się na podobne – napisz – może powoli się coś zmieni na lepsze:)

Pierwszym przykładem jest serwis wkrotce.pl – kilka dni temu napisałem do nich maila (korzystając z ich formularza) z zapytaniem kto administruje danymi podawanymi przy rejestracji – niestety nie uzyskałem odpowiedzi. Poniżej zamieszczam screeny pokazujące, że nie ma żadnego info (jakby w międzyczasie zmienili, to sprostuję wpis).

podziel się ze znajomymi

1 comment for “podaruj nam swoje dane

 1. void_tec
  czwartek, 30 Październik, 2008 at 0:41

  piszesz o portalach, ktore zakladaja amatorzy,
  z drugiej strony warto dodac ze userzy tez nie grzesza uwaznoscia, prowadzilem kiedys huba dc, gdzie nalezalo podac haslo jakie chce sie miec (wiem, zla praktyka, ale na mala skale nie chcialo mi sie kombinowac) polowa ludzi podawala takie samo haslo jak do swojego maila :)
  jak wspomnialem to zla praktyka bo admin strony/bazy/portalu nie powinien miec dostepu do hasel (jedynie mozliwosc nadania nowego) no wlasnie ale skad drogi uzytkowniku masz pewnosc ze nie ma?
  bezpieczenstwo w IT to we wielu miejscach jeszcze kolejny kosztowny i niepotrzebny dodatek
  pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.