nie bądź żyła – hmm, ale jak mam to zrobić?

Dzisiaj dostałem maila od yanosik.pl z dość wymownym tytułem: „nie bądź żyła, oddaj krew”. Krew oddaję regularnie, ale nie do końca rozumiem co poeta miał na myśli pisząc taki tytuł.

Wiem, że gdzieś tam podobno w potocznej mowie używa się takiego zwrotu. Mam całkiem spory dystans do siebie i nigdy nie ruszały mnie (za młodzieńczych lat) wierszyki typu ‚na ulicy żyła, żyła sobie żyła’:) Wręcz sam układałem jak najdłuższe, żeby przygasić rozmówców.

Również dość dobrze pamiętam sytuację mniej-więcej sprzed 10 lat, gdy klient siadł przede mną w sklepie (pracowałem jako sprzedawca), wyspecyfikował zamówienie i przed zaakceptowaniem chciał ponegocjować. Oczywiście niewielki upust dostał (do tej pory ta firma trzyma całkiem niezłe ceny na rynku). Użył wtedy podobnego zwrotu, jak Yanosik. „Niech Pan nie będzie żyła…” – cóż, bez słowa wyjąłem dowód osobisty i położyłem przed klientem. Może nie było to najlepsze zagranie – mógł się poczuć urażony i wyjść – jednak głośno się roześmiał i z zadowoleniem przyjął moją ofertę.

Wracając jednak do Yanosika. Na Was wypadło, mimo że kampania i hasło nie jest Wasza (ale mail przyszedł od Was). Dlaczego nie użyliście nazwy mieszkańca Wielkopolski (podobno Poznań słynie z „oszczędnych” ludzi), albo nazwy przedstawiciela Judaizmu (wg stereotypu też oszczędzają)? Oj przepraszam – to nie jest poprawne politycznie?

Będę przekupnym blogerem – chcecie używać mojego nazwiska, to mi za to zapłaćcie. Mogę zostać twarzą kampanii o takim tytule jak powyżej:)

To samo dotyczy:

http://www.spidersweb.pl/2012/08/daj-lajka-daj-nie-badz-zyla.html – za darmo to nawet oberwać podobno nie można,

http://www.kampaniespoleczne.pl/artykuly.php?a=1&kategoria_id=3&artykul_id=649&strona=4.

W sumie nie udało mi się doszukać kto pierwszy użył tego hasła do promowania kampanii krwiodawstwa. Cel szczytny, środki dojścia do niego już mniej.

W Polsce mieszka około 7-8 tys. osób o nazwisku Żyła – znacie kogoś o takim nazwisku, kto pasuje do stereotypu budowanego przez hasło „nie bądź żyła – oddaj krew”?

podziel się ze znajomymi

6 comments for “nie bądź żyła – hmm, ale jak mam to zrobić?

 1. środa, 10 Październik, 2012 at 12:10

  Też kiedyś myślałem, żeby jakoś zmonetyzować nazwisko ;) Powodzenia!

 2. środa, 10 Październik, 2012 at 13:03

  No jakby nie patrzeć to sprawa nadaje się do sądu ;)

 3. środa, 10 Październik, 2012 at 13:56

  @Mati – dlaczego?

 4. środa, 10 Październik, 2012 at 14:10

  śmieje się. Po prostu zdałem sobie sprawę, że tak jak mówienie w takim kontekście: żyd, czarny… tak samo możesz zadbać o swoje prawa jak ktoś nazywa żyła ;)
  Tym bardziej w kontekście dawców krwi, gdzie już dajesz…to co, mało im? ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.