który hosting najlepszy? jaki wybrać hosting?

To pytanie na pierwszy rzut oka może wydawać się trywialnie proste. Jest kilka największych firm, które oferują teoretycznie dobre konta za niewielkie pieniądze. Ja niestety w większości przypadków mam odmienne zdanie, gdyż przez ostatnie 2-3 lata udało mi się „przebrnąć” przez ich usługi lekko poobijanym – czasem i emocjonalnie:)

Od dłuższego czasu łudzę się też, że:
– można kupić rozsądne konto hostingowe w Polsce,
– to konto nie musi być strasznie drogie
– firma hostingowa będzie traktować klienta jak partnera, a nie trudnego petenta,
– wraz z przyciągającym oko designem strony produktowej pójdzie jakość obsługi.

Kolejność dostawców przypadkowa.

netart.pl/nazwa.pl – ceny przeciętne, parametry przeciętne. Chwalą się dużą sprzedażą/udziałem na rynku i na tym tyle. Blokowali mi chyba z 3-4 razy konto, gdy e-startup.pl generował spory ruch związany z naborami do POIG8.1. Przy tym zero informacji dlaczego, co powoduje obciążenie (jakie zapytanie do bazy, etc). Dopiero, gdy postraszyłem odszkodowaniem za bezprawne zdejmowanie witryny trochę zluzowali. Przy okazji ani razu nie zaproponowali zmiany konta na większe. Proponowali tylko „optymalizację” skryptów – ciekawe jak, gdy do shella dostępu nie miałem i nie mogłem się dowiedzieć co jest nieoptymalne. Nie polecam.

home.pl – chyba największy dostawca w Polsce… i to by było na tyle z zalet. No może jeszcze mają ładne reklamy. Parametry/możliwości konfiguracji jeszcze słabsze niż wyżej. Warto wspomnieć, że osoby chcące ustawić sobie ruch web dla domeny na hosting home, a mx poczty na googla spędzą trochę czasu na poszukiwania sposobu jak to zrobić. Helpdesk niewiele w tym pomaga. Strasznie drodzy w porównaniu do konkurencji. Nie polecam.

az.pl – parametry przeciętne (pewnie średnia powyższych), ale za to trochę więcej opcji konfiguracyjnych. Jeśli ma się u nich domeny, to super razem działają. Niestety domeny drogie. Ja po bojach negocjacji płacę 80zł netto, co nie jest wynikiem rewelacyjnym, więc przenoszę domeny do innego operatora. Hosting również – nie chcieli zrobić żadnej promocji, poza tym potrzebowałem konta z obsługą pythona albo ruby. Tego nie mają. Polecam umiarkowanie.

linuxpl.com – absolutnie nie polecam. Co prawda mam u nich wykupiony hosting, ale to co mnie ostatnio u nich spotkało przechodzi ludzkie pojęcie. Miałem problem z konfiguracją domeny – nie udało mi się rozwiązać problemu samemu (strasznie słabe faq mają), więc napisałem do helpdesku. Jakie było moje zaskoczenie, że odpowiedź dostałem szybko, ale w formie pytania: „a po co to Panu”? WTF!? Chcę i już. Odpisałem, że proszę o odpowiedź, a nie analizę psychologiczną. Już po 3 mailach dostałem odpowiedź, że przecież mogę zrobić w php przekierowanie. Wypas. Pojawił mi się problem z dostępem do ssh (nie ma nigdzie na stronie precyzyjnie opisanego dostępu) – próbowałem różnych kombinacji z loginem, hostem i portem. Nic. Z bólem serca napisałem do helpdesku i co? Znowu pytanie (napisałem, że spod konsoli linuksowej mam problem z dostępem): a jak próbuje się Pan połączyć? Nie wytrzymałem i odpowiedziałem, że komendą ssh, no bo niby jak… W końcu dostałem odpowiedź, ale ekipie linuxpl.com polecam lekturę książek o obsłudze klienta, a nie o psychoanalizie petentów:) Nie polecam.

kei.pl – spoko parametry, średnie możliwości ustawień, wysokie ceny. Jeśli ktoś potrzebuje skalowalnych rozwiązań, to mogę polecić. Naprawdę rzetelna firma. Po prostu polecam zasobniejszym w środki.

megiteam.pl – właśnie testuję (jak ktoś chce, to może kliknąć w baner obok – będzie poleconym i dostanę parę punkcików w przypadku zakupu usług). Sprawiają dobre wrażenie podejścia do klienta. Sporo możliwości konfiguracyjnym, skalowalność i rozsądna cena. W pakiecie dostaje się ssh, ruby, python i parę innych. Trochę polecam, ale zobaczymy jak będzie.

Miłego wybierania hostingowca:)

podziel się ze znajomymi

3 comments for “który hosting najlepszy? jaki wybrać hosting?

 1. środa, 11 Styczeń, 2012 at 18:18

  update: linuxpl.com – jak się przyczai o co chodzi, to zaczyna być znośnie, a nawet dobrze:) / już nie mam tak radykalnego podejścia do tej firmy (w chwili większość moich blogów – rownież auditlog jest na linuxpl.com)

 2. mforce
  piątek, 24 Luty, 2012 at 15:51

  Witam!
  Jestem właścicielem serwisu o oglądalności ok 22 tys. wyświetleń dziennie, miałem hosting w firmie OVH, niestety
  okazało się, że stałem się nagle dla nich „niewygodny”, ponieważ ilość odsłon serwisu nagle wzrosła,
  pewnego dnia firma zablokowała mi hosting (oczywiście bez wcześniejszego powiadomienia), z powodu:
  cytuję treść maila od nich:

  „Informujemy, że status serwer został zmieniony na „ZAWIESZONY”,
  co oznacza, że nie jest on aktywny.

  Powód zawieszenia:
  too much i/o on infrastructure

  Aby odblokować serwer prosimy o kontakt z pomocą techniczną.

  Dziękujemy za podjęcie szybkiej interwencji.

  Z poważaniem,
  Biuro Obsługi Klienta OVH

  Godziny pracy: PN – PT: 9-17, SB – NDZ: 10-18
  Kapitał zakładowy: 50000,00 zł
  Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu
  VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
  Nr KRS: 0000220286
  REGON: 9330290040
  NIP: 899-25-20-556

  I to cała informacja jaka znajdowała się w mailu. Prosiłem kilkakrotnie o wyjaśnienie kwestii na co pani z OVH odpisała mi:


  Państwa katalog główny jest zablokowany z uprawnieniami 700. Mogą więc
  Państwo pobrać dane w celu przeniesienia ich na inną platformę.
  Niestety nie jesteśmy w stanie hostować Państwa serwisu na serwerze
  współdzielonym.

  Pozostałe Państwa zapytania zostały przekazane do działu prawnego OVH.
  Przekaże Panu stanowisko OVH kiedy uzyskam w tej sprawie pełną
  informację.

  Pozdrawiam
  Anna Wieluńska

  Dział Techniczny
  Biuro Obsługi Klienta – pomoc@ovh.pl – 71 786 07 86″

  Oznaczało to że muszę zabierać się od nich bo jestem niewygodnym klientem, który zabiera zbyt dużo przestrzeni dyskowej i obciąża serwer,
  więc lepiej się pozbyć i na jego miejsce ściągnąć 20-stu leszczy którzy mają 10 odsłon dziennie.
  Dlatego też odradzam komukolwiek hosting w OVH – bo z jednego dnia, z niewiadomych przyczyn wasz serwis może zostać wyłączony,
  w powołaniu się na jedną z niejasnych klauzul ich umowy. Przestrzegam – nie powtarzajcie mojego błędu.

 3. Arek
  sobota, 19 Styczeń, 2013 at 19:34

  @mforce już tak bywa z firmami hostingowymi, że w momencie
  kiedy obciążasz serwer to potrafią zablokować Ci konto. Ja swoje strony trzymam
  na http://www.zhost.pl i jak na razie nie narzekam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.