kodeks blogerów

Kilka dni temu światło dzienne zobaczył Kodeks Blogerów. Spis zasad opracowany przez kilkunastu aktywnych blogerów przy współpracy z podmiotami biznesowymi. Najlepiej poczytać o tym bezpośrednio na stronie kodeksblogerow.pl:

Wiarygodność blogów jest ich najważniejszą cechą. Czytelnicy oczekują, że czytając wpisy na danym blogu, nie są wprowadzani w błąd, a jeśli bloger otrzymał za publikację wynagrodzenie – zostaną o tym jasno i wyraźnie poinformowani. Również czytając komentarze nie zakładają, że pisały je anonimowe osoby, zatrudnione przez firmę, której wpis dotyczy.

Podczas pisania blogów często spotykamy się z sytuacjami, w których pracownicy różnych firm, w nieetyczny sposób próbują promować swoje produkty i usługi. Czy to wysyłając informacje anonimowo, czy udając niezależnych Czytelników w komentarzach, czy proponując nam wpisy sponsorowane, prosząc jednocześnie o niepodawanie źródła informacji. Odmawiając czy piętnując takie sytuacje wiemy jednocześnie, że mogą zdarzyć się przypadki, że ktoś inny zgodzi się na taką propozycję. A to w naszej opinii źle służy całej blogosferze.

Wiemy również, że nieetyczne zachowania firm, agencji reklamowych czy specjalistów od marketingu szeptanego szybko są w blogosferze rozpoznawane i piętnowane. To skutkuje konfliktami firm ze społecznościami internetowymi i utratą dobrego imienia przedsiębiorstw. Zależy nam na tym, żeby dostrzeżony już potencjał blogów został wykorzystany z korzyścią dla wszystkich stron – blogerów, ich Czytelników i firm, które chcą promować swoje produkty. Dlatego powstał Kodeks Współpracy z Blogerami – zbiór dobrych zasad, które pozwolą firmom etycznie i skutecznie z nami współpracować, a naszym Czytelnikom dadzą pewność, że wiarygodność blogów nie jest zagrożona.

Zapraszamy do zapoznania się z listą autorów pracujących nad Kodeksem oraz do pobrania Kodeksu w formacie PDF (Kodeks dostępny również na podstronie: Treść Kodeksu).

podziel się ze znajomymi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *