firmowepapiery.pl – faktura również w telefonie

Pierwszym, opisywanym w ramach cyklu STARTUP DLA PRZEDSIĘBIORCY jest serwis http://firmowepapiery.pl – nowatorska aplikacja pozwalająca tworzyć faktury i rachunki, zarządzać klientami i produktami. Tak ją opisują twórcy.

Całkiem niedawno trafiłem na ten produkt (sam jestem użytkownikiem wfirma.pl – ze względu na możliwość utrzymywania i zarządzania magazynem oraz kompleksowo całej księgowości) i od razu zaciekawiła mnie stylistyka wykonania. Jednocześnie po zalogowaniu się (konto zakłada się szybko i bezproblemowo) ukazał mi się bardzo przystępny interfejs oraz klarowne nastawienie producenta na łatwość obsługi. Szybko można wystawić dokument sprzedaży – choćby w formie faktury VAT lub innego rachunku. Wiele funkcjonalności działa na zasadzie drag’n’drop.

Co ciekawe – autorzy serwisu wprowadzają możliwość korzystania z serwisu na platformie Android oraz w przyszłości również na iPhone. Domyślam się, że fakturę wystawianą przy pomocy telefonu będzie można z serwisu wysłać mailem wprost do klienta.

Przy okazji wysłałem również kilka pytań do twórców serwisu:

Przemysław Żyła: Jak powstała koncepcja/pomysł – kto za tym stoi, kto finansował? – z tego co widzę, to nie korzystaliście z funduszy unijnych, etc.

Paweł Rogowicz*: Koncepcja powstała dość dawno (połowa 2007 roku), tak naprawdę zanim powstały serwisy ifirma, wfirma, infakt (wg czytelników: Ifirma powstała w 2001, wfirma w 2006 roku. Infakt rzeczywiście powstał po 2007 roku. – przyp.red. info w komentarzach do wpisu), o innych nie wspominając. Istniały już za to serwisy blinksale oraz freshbooks, które w pewien sposób były inspiracją. Celem od początku nie było jednak ich kopiowanie, a połączenie tego typu serwisów z popularnymi w Polsce aplikacjami desktopowymi tego typu. Stąd zastosowanie technologii Adobe Flex i bardziej desktopowego look&feel. Rzeczywiście nie korzystaliśmy z funduszy unijnych, projekt jest finansowany z bieżącej działalności firmy Espeo Software. Brak wsparcia finansowego niewątpliwie wpłynął, niestety ujemnie, na czas powstania aplikacji.

PŻ: Ile czasu trwało uruchomienie usługi?

PR: Od początku rozpoczęcia prac nad systemem (mniej więcej sierpień 2008) rok do opublikowania pierwszej wersji, więć jak dotąd są to 2 lata, lecz w międzyczasie występowały przerwy związane między innymi z brakiem funduszy, które stale nas dotykają. Oczywiście jeśli są firmy zainteresowane inwestycją w nas serwis serdecznie zapraszamy.

PŻ: Czym się wyróżniacie w stosunku do konkurencji (wfirma, etc), czym chcecie przyciągnąć użytkownika?

PR: Przede wszystkim jest to inne podejście do tego typu aplikacji. Jak widać większość dostępnych (ifaktura, wfirma, infkakt, centrumfaktur i kilka innych) działa i wygląda mniej więcej w ten sam sposób. Nasza serwis mimo, że działa w przeglądarce, można również ściągnąć i uruchomić w postaci aplikacji desktopowej, instalowanej na komputerze, wyróżnia nas łatwość użycia, bogaty interfejs użytkownika oraz okienkowy charakter pracy, wykorzystanie mechanizmu drag&drop. Przykładowo można jednocześnie otworzyć dowolną ilość faktur i je przeglądać, w innych systemach jest to niemożliwe. Jak napisała do nas jedna z użytkowniczek:

A tak poza tym naprawdę fajna aplikacja. Od jakiegoś czasu szukałam
programu do fakturowania i nic mi się nie podobało. Jako grafik
wyjątkowo zwracam uwagę na layout.. i wszystko co wyglądało jak excel
odpychało mnie… a firmowepapiery.pl jest naprawdę ładne i intuicyjne

co chyba dobrze podsumowuje charakter naszej aplikacji.

PŻ: Czy planujecie rozbudowę serwisu, jeśli tak, to w którą stronę?

PR: Tak, zdecydowanie. Niedługo uruchomimy płatne wersje serwisu. Dodatkowo planujemy rozbudowę aplikacji o więcej funkcjonalności związanych z księgowością. Co nas także wyróżnia jesteśmy w trakcie tworzenia i testowania aplikacji na telefony komórkowe z systemem Android, która integruje się z naszym serwisem i już spotykamy się ze sporym zainteresowaniem potencjalnych klientów. W planach jest także wersja na telefony iPhone.

Po kilku dniach użytkowania mogę potwierdzić słowa twórców. Dodatkowo na chwilę pisania tego artykułu usługa była dostępna za darmo. Jedynym minusem, którego się dopatrzyłem, to dużo flasha – jakoś nie przepadam za tą technologią.

*- Paweł Rogowicz, Technology Director w Espeo Software Sp. z o.o.

podziel się ze znajomymi

5 comments for “firmowepapiery.pl – faktura również w telefonie

 1. środa, 6 Październik, 2010 at 8:24

  Mamy tutaj kilka nieścisłości. Ifirma powstała w 2001, wfirma w 2006 roku. Infakt rzeczywiście powstał po 2007 roku.

  http://web.archive.org/web/*/http://wfirma.pl
  http://web.archive.org/web/*/http://ifirma.pl

  Odnośnie interfejsu użytkownika to w wfirmie też można otworzyć wiele okien z fakturami na raz :)

 2. środa, 6 Październik, 2010 at 8:43

  -Fakturkę? Momencik, tylko podziobię na komórce (…) -Już ma pan w skrzynce pocztowej PDFa. -Ale jak to PDF? -No przecież podpiszę… ;)

 3. środa, 6 Październik, 2010 at 8:57

  @Piotr – poprawka naniesiona, dzięki za zwrócenie uwagi:)

  @Ninka – prawo się cały czas zmienia. Teraz nic nie stoi na przeszkodzie, żeby proformę w ten sposób wysłać. Gorzej, gdy potrzebujesz potwierdzenia od klienta otrzymania faktury. Zawsze to jednak alternatywa – można wysłać klientowi na maila (np.: będąc u niego), on drukuje i podpisujecie.

 4. Andynet
  środa, 6 Październik, 2010 at 17:30

  No mi się wydaje że nie mozna wrzucać do jednego worka serwisów ifaktura, wfirma, infkakt, centrumfaktur, przede wszystkim wfirma odstaje na tle innych serwisów in plus, a przedstawienie mozliwości sciągania i instalacji całkowicie rozmija się z ideą pracy i dostepności on line. Uwagi chciałem się zarejestrować zanim wywołałem rejestrację minęło pół minuty, wypełniłem 1 krok po czym drugi i żenada dalej nie poszło, albo nie chodzi na chromie albo jednak twórcy się nie przyłożyli. Wracam do sprawdzonej wfirma.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *